Kjære medlemmer, mars har vært en svært aktiv måned for Tibetkomiteen og vi håper så mange som mulig av dere har benyttet muligheten til å delta på ulike arrangementer for Tibet denne måneden.

10. mars ble iår markert med en demonstrasjon foran Stortinget i et vinterlig Oslo. Våren har ikke helt fått taket, men tross kulde var det godt oppmøte og mange som fikk hørt appell og sang fra det tibetanske samfunn og Tibetkomiteen med støttespillere.

Samme uke deltok vi på Oslo internasjonale dokumentarfilmfestival med filmen ”The Last Dalai Lama?”, som ble vist for fullsatt sal på Cinemateket. I forkant av denne visningen arrangerte vi i Tibetkomiteen en paneldebatt med tittel ”I lomma på Kina?” hvor vi hadde med oss journalist og tidligere Asia-korrespondent Jørgen Lohne, forfatter Torbjørn Færøvik og professor Stein Ringen fra Oxford University. Salen var full under denne debatten hvor inviterte politikere glimret med sitt fravær.

Under hele festivaluken viste vi også, sammen med Voice of Tibet, fotoutstillingen ”Mantra – Tibet i eksil” av Christian Houge.

Vi ser frem til en vår med fortsatt godt samarbeid med Tibetkomiteens ungdomsgruppe og ikke minst det tibetanske samfunn i Norge, men vi har tilslutt en liten bønn; Tibetkomiteens økonomiske situasjon er kritisk, og vår tilgang til midler svært begrensede. For å være ærlige avhenger vi nå helt av hva våre medlemmer bidrar med i sin årlige kontingentinnbetaling, så vi håper faktura på innbetaling av kontingent som sendes ut i april blir godt mottatt av dere.

Kontingenten for 2018 vil være:
Medlemskap: kr 300,-
Familie: kr 400,-
Student/honnør: kr 150,-
Organisasjon: kr 400,-
Vårt kontonummer er 7874.05.27699
Vi har også fått Vipps som er 18604.
Husk at alle gaver til frivillige organisasjoner er fradragsberettigede.

Med ønske om en god påske og snarlig vår! 

Nyheter

Tibet er på andreplass over verdens minst frie land
Freedom House har i årets rapport funnet at TAR Den tibetanske autonome regionen er den nest minst frie i verden. Tibet scorer 1 av 100 på generell frihet og ligger like etter de krigsrammede områdene i Syria. Nord Korea kom på tredjeplass.


http://www.phayul.com/news/article.aspx?id=40198&article=Tibet+remains+second+least+free+region%3a+Freedom+House+2018+report&t=1&c=1

10. mars i Lhasa
I Lhasa markerte kommunistpartiet seg med massiv militær tilstedeværelse i dagene før markeringen av 10. mars opprøret i 1959. Samme uken markerte også 10 år siden de fredfulle opprørene fant sted over hele Tibet i 2008.

https://www.savetibet.org/wall-of-steel-in-tibet-with-major-military-drill-in-buildup-to-march-10-anniversary/

Ny selvpåtenning
En tibetansk mann i 40 årene brente seg selv til døde i Ngaba regionen, bare noen dager før 10. mars. Han etterlot seg en kone og to døtre. I følge Radio Free Asia, skal vedkommende ha uttrykt stor bekymring over Kinas okkupasjon av Tibet og videre undertrykkelsen av det tibetanske folket og deres kultur. Med dette har 153 tibetanere satt fyr på seg selv siden februar 2009 i kampen mot den kinesiske okkupasjonen av Tibet.
http://www.tibetanreview.net/tibet-self-immolation-reported-ahead-of-59th-national-uprising-day/

Shokjang er løslatt
Den tibetanske skribenten, kjent som Shokjang ble løslatt fra fengsel 19. mars etter tre år i fengsel. Shokjang ble fengslet 19. Mars 2015 i Rebkong, han hadde skrevet artikler om Kinas etniske politikk. Shokjangs løslatelse betyr likevel ikke at han har fått tilbake sin frihet. Slik praksisen er rundt politiske fanger i Kina, fratas de sin frihet selv etter løslatelse da de holdes under strengt oppsyn.

https://www.savetibet.org/tibetan-writer-shokjang-released-upon-completion-of-prison-sentence/

Bøtelagt for å ringe nødnummer?
I Kina kan du bli bøtelagt for å ringe nødnummeret, sier den norske kriminologen Børge Bakken, som er en av verdens fremste eksperter på rettsvesenet i Kina. Les om Kinas nye ”social creditscore system”. https://www.aftenposten.no/verden/i/KvemM4/Norsk-ekspert-Kinas-drapsstatistikk-er-en-bloff-De-reelle-tallene-er-mange-ganger-hoyere

Kina tester værmodifiseringssystem for å endre klimaet
Kina tester banebrytende forsvarsteknologi for å lage et værmodifiseringssystem som skal bringe mer regn på det tibetanske platået.
http://www.scmp.com/news/china/society/article/2138866/china-needs-more-water-so-its-building-rain-making-network-three

Meninger

“After 100 hours in Tibet, I knew it was time to leave” av Pico Iyer, BBC Travel
http://www.bbc.com/travel/story/20180307-after-100-hours-in-tibet-i-knew-it-was-time-to-leave

“Xi Jinping – Keiserens nye klær” av Inger Bentzrud, Dagbladet
https://www.dagbladet.no/kultur/keiserens-nye-klaer/69567300

“Who in the world will defend democracy?” av Stein Ringen, LA Times
http://www.latimes.com/opinion/op-ed/la-oe-ringen-china-russia-democracy-20180313-story.html

“Marriott Employee Roy Jones hit ‘Like’. Then China Got Mad” av Wayne Ma, The Wall Street Journal
https://www.wsj.com/articles/marriott-employee-roy-jones-hit-like-then-china-got-mad-1520094910

“Letting Go of the Dalai Lama and Tibet” av Bharat Bhushan, Bloomberg Quint
https://www.bloombergquint.com/opinion/2018/03/21/letting-go-of-the-dalai-lama-and-tibet

“Tibet is not a card” av Suhasini Haidar, The Hindu
http://www.thehindu.com/todays-paper/tp-opinion/tibet-is-not-a-card/article23338076.ece

‘Godbiter’ –  fra High Peaks and Pure Earth

Les tre dikt av poeten Chen Metak fra Amdo, oversatt av den Dharamsala-baserte skribenten, Bhuchung D. Sonam.
http://highpeakspureearth.com/2018/three-poems-by-chen-metak/

“The Silence of the State: The Jokhang Fire and the Response of the Chinese Government” av Françoise Robin, en tibetansk akademiker.
http://highpeakspureearth.com/2018/guest-post-the-silence-of-the-state-the-jokhang-fire-and-the-response-of-the-chinese-government-by-francoise-robin/

“You Who Bear the Sins of Your Dreams, For my Friend Shokjang”. Les diktet Tashi Rabten presenterte for sin venn Shokjang ved hans løslatelse. Translated by Bhuchung D. Sonam.

It is not possible for the cold sun to give you warmth
Nor can it fill the crannies of your hardened bones,
In the dark of the night a bright light shines
You alone are that light –

After the turquoise locks are shorn, magnificent braids of fire
Grow on the crown of your sublime wisdom,
Where wings sprout on the branches of all senses,
A nation of activism gathers in your chest –

Just as space is vultures’ stronghold
That space is your fortress too,
Lifting the sun with your hands
The country in the rays follows your lead.
But today, you and your country reside in darkness
This darkness is the river you cut across, and
The throat of that river is clogged in your heart –

Sins of seeing the snowmountain from your birth
Have given you dreams of torture that cannot be waived,
Today, carrying these sins you write your destiny
Write it with radiance and darkness
Write it with the moving path of suffering –

This evening, I heard a song,
This evening, perhaps you are listening to a song too,
In the rising peak of the jungle of darkness,
The song spreading like the rays of the sun is Rangwang Gawa* –

Rangwang Gawa is the clear imprint of your spirit,
Your hands of your wisdom subduing the pain and sorrow,
Your song of vowels and consonants clearing the throats,
Your dreams of destiny that will remain even after your death,
The sun you etched in the heart of the snowmountain …

Arrangementer

Vi holdt demonstrasjon utenfor Stortinget i anledning 10. mars – Tibetanernes opprørsdag.

Visningen av dokumentarfilmen ”The Last Dalai Lama?” den 10. mars på Cinemateket i Oslo resulterte i fullsatt sal. Filmen ble vist i forbindelse med HUMAN international documentary film festival som gikk av stabelen fra 7.-13. mars i år.

Om filmen ”The thing you want from a documentary about his holiness the 14th Dalai Lama is the chance to get right up close to him, in the way that movies can do. You want the chance to bask in his presence and come out with a heightened sense of what he’s about. “The Last Dalai Lama?” accomplishes that, and with an offhand eloquence, though it’s a sketchy, catch-as-catch-can movie — an update, of sorts, by the director Mickey Lemle of his previous documentary about the incomparable Buddhist leader, “Compassion in Exile: The Story of the 14th Dalai Lama,” released 24 years ago.” 

Paneldebatten ”I lomma på Kina?” ble arrangert den 10. mars i samarbeid med norsk PEN.

Det ble en svært interessant samtale/debatt om et Kina som i takt med sin økonomiske fremgang øker sine ambisjoner om innflytelse på verdensbasis.  Det ble gitt eksempler på hvordan totalitære og udemokratiske prinsipper eksporteres og internasjonale institusjoner som Haag-domstolen og FN ignoreres. Det er et faktum at mange land, inkludert Norge, demper sin kritikk av Kinas menneskerettighetsbrudd i bytte mot økonomisk samarbeid.

Er det i det hele tatt mulig å føre likeverdig dialog med en totalitær stormakt som Kina, eller er tiden inne for vestlige demokratier til å samle seg om en felles politikk?

Panelet besto av: Stein Ringen, professor ved Oxford University og forfatter av boken «The Perfect Dictatorship: China in the 21st Century, Torbjørn Færøvik, forfatter og historiker og Jørgen Lohne, journalist og tidligere utenrikskorrespondent i Beijing.

Les Stein Ringens kronikk “Who in the world will defend democracy?” under Meninger lenger ned i dette nyhetsbrevet.


Fotoutstillingen ”Mantra – Tibet i eksil” av Christian Houge ble vist på Cinemateket under hele filmfestivalen 7. -13 mars 2018. Utstillingen kom istand i samarbeid med Voice of Tibet.

Fotografen Christian Houge (f. 1972) har skapt denne billedserien som omhandler eksiltibetaneres dagligliv gjennom klosterliv, ritualer, under utdanning og ved festivaler.

I slutten av måneden deltok Tibetkomiteen med representanter på World Uighur Congress på Nobels fredssenter. Her ble den forverrede situasjonen til Uighurene i Xinjang presentert og arbeidet med en strategi for å få det internasjonale samfunns oppmerksomhet rettet mot overgrepene som foregår i regionen. Tibetkomiteens leder fikk anledning til å presentere Tibets situasjon og så på likhetstrekk mellom tibetarne og uighurenes situasjon med undertrykkelse av språk, kultur og de helt elementære menneskerettigheter.

Bli frivillig

Tilslutt vil vi anmode alle våre medlemmer om å snakke om Tibet og forsøke å påvirke der du er. Uten våre stemmer vil ødeleggelsen av Tibet og okkupasjonen av et fredelig folk være ukjent for neste generasjon.

Vi må ikke la Tibets situasjon forsvinne fra den offentlige bevissthet. Hjelp oss å være stemmer for de stemmeløse!

Ønsker du å bidra med litt av din fritid? Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra. Eksempler på hva du kan bidra med kan være å oversette artikler til vårt tidsskrift, hjelpe til på arrangementer og mye mer. Kontakt oss gjerne på epost eller tlf.

Følg med på vår nettside og Facebook for mer informasjon.

Ønsker du å bidra økonomisk?

Om du ønsker å bidra økonomisk, så er dette vårt kontonr: 7874.05.27699.

Vi tar også Vipps: #18604.

Kontakt oss

Den norske Tibet-komité

Frivillighetshuset, Kolstadgata 1. 0652 Oslo

Tel: 462 830 30

info@tibet.no

www.Tibet.no

facebook.com/DenNorskeTibetkomite

Følg oss også på instagram: DenNorskeTibetkomite

Namgyal Tsomo Svenningsen
Styreleder, Den norske Tibet-komité